Maistas

Žalias ir skanus avokadas

AvokadasŠis pavadinime įvardintas vaisius į mūsų kraštus atkeliauja iš labai toli – Centrinės ir Pietų Amerikos. Būtent ten daugiausiai užauginama avokadų. Vietinių pasaulyje šis vaisius nuo seno buvo svarbi jų mitybos dalis, o štai kituose žemynuose išpopuliarėjo gerokai vėliau. Lietuvoje dar prieš dešimtmetį toli gražu ne kiekvienas žinojo, kas tas avokadas, kaip jis atrodo ir išvis ar tai susiję su maistu. Tačiau laikas pasikeitė, šis žaliasis vaisius įsiveržė į mūsų virtuvę ir dabar yra daugelio be galo mėgstamas. Tiek įvairiuose patiekaluose kaip sudedamoji dalis, tiek ir tiesiog vienas, užbėrus žiupsnelį druskos.

Na ir kodėl gi šis žaliasis vaisius nusipelnė tokio dėmesio? Ko gero, kiekvienas rastų atsakymą sau, tačiau bendri bruožai išsiskiria aiškiai. Jis tuo pačiu ir skanus, ir neturintis stipraus specifinio skonio, tad tinkamas įvairiausiems patiekalams. Tikra tiesa, avokadai patiekiami ir su žuvimi, ir su mėsa, ir įvairių desertų sudėtyje. Receptai su avokodu domina daugelį namų šeimininkių.

Kita, ko gero net stipresnė priežastis renkantis avokadą, be abejo yra jo maistinės savybės. Tai sotus, daug gerųjų riebalų turintis vaisius. Jo sudėtyje esančios polinesočiosios riebalų rūgštys negąsdina ir tų, kurie kenčia nuo padidėjusio cholesterolio kiekio. Būtent sotumas ypač vertinamas avokado gimtinėje, kur įvairius darbus dirbantys žmonės dažnai pietums pasitenkindavo vos keliais tokiais vaisiais. Gausu avokade ir įvairių vitaminų, kofermentų, be abejo galima rasti visą puokštę mineralų, reikalingų mūsų organizmui. Nors, tiesa sakant, tokie epitetai ko gero tiktų daugeliui visų daržovių ir vaisių. Bet juk ne veltui sakoma, kad vaisius ir daržoves valgyti sveika. Tiesiog visus, nieko neišskiriant. Avokadas čia ne išimtis.

Tiesa, turi šis žaliasis skanumynas ir minusų. Na, gal tik vieną. Jei atmesime skonio reikalaus ir eliminuosime tuos, kuriems avokadai tiesiog neskanūs. Dėl skonio juk nesiginčijama. Taigi, avokadas yra toli gražu ne pigus vaisius. Žinoma, nėra labai ir brangus, tačiau verta pripažinti, kad daugelis į juos atsigręžia tik pamatę kokias nors akcijas, arba norėdami pasigaminti įdomesnį patiekalą didesnių ar mažesnių švenčių proga. Bet ką padarysi, jei avokadai auginami net tolimojoje Amerikoje, o dar Pietų, tad ir negali jau jie būti labai pigūs. Užtat yra skanūs. Žali ir skanūs.

Šaltinis: http://www.agronomija.lt/sveikata/avokadas/