„Žmogus, kuris parklupdė Anglijos banką“ – taip vadinamas vienas žinomiausių XX a. Investuotojų ir spekuliantų. Tai vienas žmogus buvo atsakingas už tai, kad nuvertėjo vienos stipriausių pasaulio ekonomikų – Jungtinės Karalystės valiuta. Šis straipsnis apie Džordžą Sorosą.
Dž. Sorošas gimė 1930 metais Vengrijos sostinėje Budapešte. Žydų tautybės vengras būdamas paauglys išgyveno nacių okupaciją. Įdomu, kad jo šeimos pavardė buvo Schwartch. Kylant antisemitizmo bangai šeima nusprendė pasikeisti pavardę į tokią, kuri skambėtų vengriškai. Galbūt tai leido Džordžui išgyventi nacių okupaciją. Po karo su šeima emigravo į Didžiąją Britaniją. Ten Sorošas studijavo Londone, prestižinėje ekonomikos ir politikos mokykloje. Tuo metu Londone sėdėdami kavinėje galėjote sulaukti kavos puodelio, kurį jums atneštų pats žinomiausias XX a. spekuliantas. Jis dirbo padavėju, o vėliau geležinkėlio raštininku. Išgyvenimui jam nereikėjo paskolos, nes finansinės pagalbos sulaukė iš dėdės.
1956 metais Sorošas persikėlė į Niu Jorką. Ten jaunasis investuotojas pradėjo dirbti rizikos kapitalo fonde. Paskolos, valiutų prekyba, investicijos tapo jo kasdienybe. 1969 metais jis jau buvo šio fondo vadovas.Vėliau jis įkūrė savo fondą. Filosofijos laipsnis Anglijos univesitete leido jam kitaip pažvelgti į savo veiklos sritį – investavimą. Jis nesirėmė sausomis teorijomis, o suprato, kad ekonomika negali būti lyginama su tiksliaisiais mokslais. Paskolos ėmimas, investavimas ar kiti veiksmai dažniau yra atliekami vien remiantis emocijomis. Realybėjė nėra tokio dalyko, kaip objektyvus sprendimai. Kiekvienas pasaulį regime remdamiesi savo praeities potyriais, žiniomis, kitų patarimais. Taigi, žmogaus sprendimus galima nesunkiai įtakoti.
1992 metais įvyko daugeliui investuotojams gerai žinomas „juodasis trečiadienis“. Tądien Sorošo valdomi fondai pardavė visus atsargose turimus Jungtinės Karalystės pinigus. Kilo sumaištis. Kiti investuotojai taip pat pradėjo parduoti Anglijos valiutą, nes tikėjosi jos nuvertėjimo. Tiesa, tik jų veiksmai nuvertėjimą ir sukėlė.. Anglijos bankas dėl griežtų Europos sąjungos taisyklių buvo priverstas devalvuoti savo valiutą. Tuomet Sorošo valdomi fondai pradėjo pirkti Anglišką valiutą, kuri savo vertę vėliau atgavo. Iš to jie uždirbo apie 1 mlrd. dolerių. Anglijos bankas patyrė 3 mlrd. nuostolių. Tai buvo labiausiai Sorošą išgarsinusi spekuliacija. Nuo tuomet jį gerbia viso pasaulio investuotojai ir spekuliantai, o valstybiniai bankai jo bijo. Jis buvo apkaltintas pasikėsinimais į Malaizijos, Latvijos ir kitų šalių valiutas.